Piotr Sommer przez prawie 30 lat był redaktorem naczelnym miesięcznika „Literatura na Świecie”. Przekładał poezję m.in. takich autorów, jak John Ashbery, John Berryman, Kenneth Koch, Robert Lowell, Frank O'Hara, Michael Longley i Seamus Heaney. Jego działalność popularyzatorska w odniesieniu do literatury anglojęzycznej nie ogranicza się tylko do przekładów. To także autor szkiców i wywiadów z poetami.
Sommer jest też autorem kilkunastu tomów wierszy. Za swoją twórczość poetycką był dwukrotnie nominowany do Nagrody Literackiej „Nike”. Jest laureatem m.in. Nagrody Fundacji im. Kościelskich (1988) i Wrocławskiej Nagrody Poetyckiej „Silesius” (2010) za całokształt twórczości. W 2022 otrzymał Nagrodę Literacką m.st. Warszawy w kategorii: warszawski twórca. Jest także laureatem Nagrody Literackiej Gdynia za przekład tomu wierszy Charlesa Reznikoffa (2020).
Poeta i tłumacz będzie drugim gościem cyklu „Literatura według...”. Gospodynią spotkań jest Justyna Sobolewska, krytyczka, dziennikarka, pisarka, autorka biografii Kornela Filipowicza, przewodnicząca jury Nagrody Literackiej m.st. Warszawy, członkini kapituły Nagrody Literackiej im. Witolda Gombrowicza.
https://www.cozadzien.pl/radom/znamy-laureatow-nagrody-gombrowicza/85697
Moi rozmówcy, pisarze, których szczególnie cenię, bez wątpienia należą do literackiej ekstraklasy – mówi Justyna Sobolewska. – Ważne jest dla nich to, co dzieje się w języku - ustanawiają czasem nowe porządki w zdaniu - jak Zyta Rudzka, albo jak Piotr Sommer w wierszach - zaczepnie wychylają się w stronę niespodziewanych znaczeń słów, bo chodzi o to, jak u Marcina Wichy, żeby dać się językowi zaskoczyć.
Rozmowa z Piotrem Sommerem odbędzie się w Muzeum Witolda Gombrowicza we Wsoli w niedzielę, 26 marca. Początek o godz. 17. Wstęp wolny.
Jak zawsze, chętnych zawiezie do Wsoli bezpłatny autobus, który odjedzie z przystanku Chrobrego / Czysta, obok galerii handlowych (kierunek Michałów) o godz. 16.20. Powrót po spotkaniu, tym samym autobusem.
Katarzyna Kurek fot. archiwum cozadzien.pl