Radomiak skuteczny i zwycięski w Szczecinie. Pierwsza ekstraklasowa wygrana z Pogonią!

Piłkarze Radomiaka Radom dwóch poprzednich wyjazdów do Szczecina nie wspominają dobrze. Zarówno w sezonie 2021/22 jak i 2022/23 przegrywali na terenie "Portowców" po 0:4. Tym razem było inaczej.

Trener Constantin Galca po raz pierwszy w obecnych rozgrywkach postawił na młodzieżowca - w bramce Albert Posiadała zastąpił Filipa Majchrowicza. Co ciekawe, Posiadała debiutował w ekstraklasie właśnie na stadionie w Szczecinie w maju tego roku, w ostatniej kolejce ubiegłego sezonu.  Do wyjściowej "jedenastki" wrócił z kolei Luis Machado, który w poprzednim domowym starciu z Cracovią zasiadł na ławce rezerwowych.

W ciągu tygodnia Pogoń rywalizowała w eliminacjach Ligi Konferencji Europy z belgijskim Gent i doznała na wyjeździe bardzo wysokiej porażki - aż 0:5. Mecz z Radomiakiem na jej stadionie udowodnił, że szczecinianie ciągle mają duże kłopoty w defensywie. Choć gospodarze w pierwszej połowie częściej byli przy piłce (63% czasu), to niewiele z tego wynikało, bo strzelał tylko Radomiak. W 20 minucie znakomitym podaniem z głębi pola Christos Donis uruchomił Lisandro Semedo, a ten chwilę później z prawej strony pola karnego oddał świetny strzał pokonując Bartosza Klebaniuka.

Nie minęło dziesięć minut od pierwszego gola, a "Zieloni" cieszyli się z drugiego trafienia. Z rzutu rożnego dograł Rafał Wolski, a najwyżej w polu karnym wyskoczył Mateusz Cichocki, który strzałem głową pokonał golkipera gospodarzy. Co ciekawe, dla obrońcy Radomiaka był to pierwszy gol w historii jego występów w ekstraklasie, a na tym poziomie rozgrywkowym zadebiutował on dziesięć lat temu.

Jeszcze przed przerwą radomianie mogli mieć kolejną dobrą okazję na podwyższenie rezultatu, ale kontratak po błędzie Rafała Kurzawy zmarnował Pedro Henrique. Przed zejściem do szatni dobrą interwencją popisał się z kolei Posiadała. Młody bramkarz Radomiaka nogą wybronił groźny strzał Linusa Wahlqvist. Do przerwy Radomiak prowadził z Pogonią 2:0.

Tuż po rozpoczęciu drugiej połowy Radomiak mógł, a wręcz powinien prowadzić 3:0. Po dośrodkowaniu Semedo z prawego skrzydła chybił jednak Machado. Pogoń próbowała sforsować defensywę Radomiaka, ale "Zieloni" dobrze się bronili. I dobrze kontrowali - w 59 minucie Dawid Abramowicz wyłożył piłkę Pedro Henrique, a ten... trafił w słupek! Niesamowitego pecha ma Brazylijczyk, który przecież w poprzednim meczu z Cracovią czterokrotnie obił obramowanie bramki.

Kolejne poł godziny spotkania to przewaga Pogoni, która dążyła do zdobycia gola. Raz nawet piłka trafiła do siatki, ale sędzia Bartosz Frankowski dopatrzył się w tej akcji przewinienia w ofensywie Luki Zahovicia. W innej sytuacji ponownie dobrze spisywał się z kolei Posiadała. Wynik nie uległ już zmianie i Radomiak po raz pierwszy w historii swoich spotkań na poziomie ekstraklasy, wygrał z Pogonią!

Pogoń Szczecin - Radomiak Radom 0:2 (0:2)
Bramki: Lisandro Semedo 20', Cichocki 27'

Pogoń: Klebaniuk - Wahlqvist (76 Stolarski), Loncar, Malec, Koutris (63' Borges), Bichakhchyan (46' Wędrychowski (63 Przyborek)), Gamboa, Kurzawa (46' Zahović), Gorgon, Grosicki, Koulouris.
Radomiak: Posiadała - Grzesik, Rossi, Cichocki, Abramowicz, L.Semedo (82' Cestor), Donis (62' Castaneda), Alves, Wolski (62' Luizao), Machado (82' Kaput), Henrique (85 Rocha).

Sędzia: Bartosz Frankowski (Toruń).

Żółte kartki: Lisandro Semedo, Rossi, Pedro Henrique